AB Dış Politika Ortaklığı Önerdi,! Türkiye Şartlarını Masaya Koy

AB Dış Politika Ortaklığı Önerdi,! Türkiye Şartlarını Masaya Koydu..!

( Dipnot;
_ Bizimkiler..! Gümrükbirliği gibi bunuda hemen kabul ederler..
_ 60 senedir bizi bir yerlere koyuyorlar ama hala Birlik içinde degiliz..? )

İŞTE Bir, POLİTİK ACI larımız dan Örnek..
Brüksel deki toplantının gündemi Türkiye ydi. Davutoğlu toplantının ardından İsveç (yanda) gibi birçok ülke dışişleri bakanıyla görüşme de yaptı. ( AVRUPA Tuzukurular Topluluğu )

12/09/2010 2:00

AB dışişleri bakanları Türkiye'ye müzakerelerin yanı sıra 'dış politikada stratejik diyalog' önerdi. Davutoğlu: Stratejik diyalog için müzakereler hızlanmalı, imtiyazlı ortaklık unutulmalı

BRÜKSEL - ABD’de Türkiye hakkında ‘eksen kayması’ iddialarının dile getirildiği ve bunun sorumluluğunun Türkiye’yi dışlayan AB’de arandığı bir dönemde, AB, Türkiye gündemli özel toplantı yaptı. Brüksel’de dün düzenlenen AB dışişleri bakanlarının ‘Gymnich’ tipi gayriresmi toplantısına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı. AB’nin üyelik müzakerelerini ağırdan aldığı Türkiye’nin küresel sahnede kilit oyuncu haline gelmesi karşısında işbirliğini derinleştirmenin yollarını aramasına koşut olarak, 27 üye ülkenin bakanları Türkiye’ye müzakerelerden ayrı olarak bir de ‘dış politikada stratejik diyalog’ süreci yürütmeyi önerdi.
Ancak Fransa ile Almanya’nın Türkiye’ye tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık verilmesi politikası yerli yerinde dururken, Davutoğlu, stratejik diyaloğun tam üyeliğe alternatif oluşturamayacağı ve üyelik müzakereleri durma noktasındayken stratejik ortaklılık yapılamayacağını belirtti.

‘Bu yavaşlıktan memnun değiliz’

( Baksen..,! 60 senedir Oyalayanların Savunmasına bakın Yavaşmışız..?)Davutoğlu, Avrupalı mevkidaşlarıyla buluşması sonrası düzenlediği basın toplantısında, “Müzakerelerin yavaşlığından memnun olmamızın mümkün olamayacağını dile getirdim” dedi. “Türkiye üyelik dışında bir seçenek asla kabul etmez” vurgusu yapan Dışişleri Bakanı, şunları söyledi: “Kimse (Türkiye ve AB arasındaki) stratejik siyasi diyaloğu, imtiyazlı ortaklığa giden bir kapı gibi değerlendiremez. Buna izin de vermeyiz. Bunun olmaması için de bu stratejik diyaloğa paralel şekilde müzakere sürecinin hızlandırılması lazım. Müzakere süreci yavaş yürürken stratejik diyaloğun artması gibi bir seçenek sözkonusu değil. Bizimle işbirliği yapılmak isteniyorsa ki, bu irade ortaya konuluyor, bunun tam üyelik perspektifiyle ve müzakerelere ivme katarak yürütülmesine büyük bir önem veriyoruz.” Davutoğlu, müzakerelerin ilerlemesi için “Yeni bir yaklaşım olmalı, Kıbrıs sorunu gibi müzakere süreciyle ilgisi olmayan engeller kaldırılarak daha çok başlık açılabilmeli” tavsiyesinde bulundu.

Ashton: Türkiye zaten ortak..
( Yine Kandırıyorlar..! bizi..)


Brüksel’deki Egmont Sarayı’nda düzenlenen toplantıda AB Dışişleri Bakanı Catharine Ashton, Türkiye’nin jeopolitik bir güç olduğunu, henüz AB’ye üye olmamasına rağmen dünyadaki birçok konuda birliğin ortağı olduğunu, işbirliğinin daha da artması gerektiğini söyledi. Türkiye ile üyelik müzakereleriyle eşzamanlı olarak dış politikada stratejik diyalog yürütülmesini de talep eden Britanyalı Ashton, bunun imtiyazlı ortaklık anlamına gelmediğini, Türkiye’nin tüm üyeliğine kadar dış politikada işbirliğini artırmayı amaçladığını dile getirdi.

İtalya: Üye gibi masaya otursun
  demiş...!


AB Ortadoğu barış süreci, İran’ın nükleer programı, Bosna’nın birlik-beraberliği gibi konularda giderek daha çok Türkiye ile birlikte çalışma ihtiyacı duyarken, İtalya gibi ülkeler AB’nin dış politika belirlediği zirve ve toplantılara Türkiye’nin de katılması gibi öneriler getiriyor. Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkanlar ise, “Türkiye kriterleri yerine bile getirmeden de facto (fiilen) üye haline gelir” itirazı getiriyor. Ashton da, itirazları yatıştırmaya yönelik şunları söyledi: “Bu Türkiye’yi müzekere sürecinden geçirmeden 28. üye olarak odaya almak demek değil. Bu, birlikte çalıştığımız alanlarda daha etkin olmamızı sağlayacak diyaloğa girmek demek ve biz buna çok dikkatli biçimde eğiliyoruz.”

‘Çin ve Brezilya’dan farkımız’

( Hala Anlayamadık..! )


Davutoğlu, toplantıda Türkiye’nin diğer yükselen güçler Çin, Hindistan ve Brezilya gibi sadece stratejik bir aktör değil, AB üyesi olacak stratejik bir aktör olarak değerlendirildiğini belirtti. Türkiye-AB stratejik diyaloğunun Türkiye’nin tam üyelik perspektifine alternatif bir sürece dönüşmesinin sözkonusu olmadığının AB’li bakanlarca teyit edildiğin aktaran Dışişleri Bakanı, “İsterse olumlu anlamda olsun, AB’nin Çin için, Brezilya için kullandığı stratejik ortak tabirini bizim için kullanmasını doğru bulmayız” dedi.
Davutoğlu AB’nin dış politika hevesleriyle ilgili şu uyarılarda da bulundu: “Biz Ortadoğu’da İsrail-Suriye arabuluculuğundan Lübnan, Irak’a, Bosna, Sırbistan’dan Kafkasya’ya dek yoğun aktivite içindeyiz. İsteriz ki, bu aktiviteyi aday ülke olarak AB’yle paralel ve birlikte yürütelim. Ama çevremizdeki gelişmeler beklememize imkan tanımıyor. Yani ’Bütün bu (diyalog ve işbirliği için) mekanizmalar kurulsun ve AB ile birlikte harekete geçelim’ deme şansımız yok. Biz bölgemizde, bizi ilgilendiren her konuda saat geçmeden tutum belirler ve gerekeni yaparız.”
Kosova ile Sırbistan arasındaki bir sorunun AB tarafından çözümünde Türkiye’nin devre dışı bırakıldığı iddiasını reddeden Davutoğlu, “Rekabet halinde değiliz. Yapılan her olumlu işin arkasındayız. Yapılmadığı zaman da olumlu işi biz yapmak için devreye gireriz” dedi. (ap, aa, ntv)

http://www.idealimforum.com/politik-aci-lar/12259-ab-dis-politika-ortakligi-onerdi-turkiye-sartlarini-masaya-koydu.html
..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !