İLKER BAŞBUG TAHLİYE TALEBİNE; ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

İLKER BAŞBUG TAHLİYE TALEBİNE; ANAYASA MAHKEMESİ KARARI İLĞİLİ 13.CÜ AGIR CEZA MAHKEMESİNE İADE..

Mahkeme İlker Başbuğ için kararını verdi

Mahkeme İlker Başbuğ için Kararını verdi..

Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un bireysel başvurusu ile ilgili kararını verdi.

Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, eski Genelkurkmay Başkanı İlker Başbuğ'un bireysel başvurusu ilye ilgili kararını verdi. AYM, Ergenekon davasına bakan mahkemenin gerekçeli karar yazılmadığı için tahliye talebi konusunda karar verilmemesini "kişi hürriyeti ve güvenliğinin" ihlali olarak gördü. Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda dosya Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilecek. Başbuğ'un tahliye edilip edilmeyeceğine yerel mahkeme karar verecek.

Mahkemece Başbuğ'un ilk derece yargılamasında devam eden özgürlükten yoksun bırakılma kapsamındaki şikâyetlerinin süre aşımı nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verildi.
AYM, "Mahkûmiyet kararının gerekçesinin yasal süre içinde dava dosyasına konulmaması nedeniyle tahliye talebi hakkında karar verilmemesi şikâyetlerinin kabul edilebilir olduğuna karar verdi.

Özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının Mahkemesince etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkûmiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından dolayı Yargıtay önüne götürülememiş olması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliği kapsamında Anayasa’nın 19. maddesinin sekizinci fıkrasının ihlal edildiğine karar verdi. 

AYM, kararın gereğinin yapılması ve başvurucunun tahliye talebi hakkında karar verilmesi amacıyla karar örneğinin Mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Karar oybirliği ile alındı.

Vatan-KEMAL GÖKTAŞ/ANKARA

..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !