Utanç verici, Nefret Suçlarını Körükleyecek Bir Girişim..
MEHMET ÖZDOĞAN


‘Eşcinsellik hastalık, tedavi edilmeli’ diyen Bakan Kavaf’a tepki yağdı:


İSTANBUL - Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın “Eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna inanıyorum. Tedavi edilmesi gereken bir şey bence” demesi şaşkınlık yarattı. Kavaf’a insan hakları savunucuları ve eşcinsel örgütlerinden tepki yağdı. Kaos GL’den Ali Erol, “Aliye hanım ne tıpçı, ne psikiyatr. Hangi sıfatla biyolojik bozukluk tanısı koyuyor?” diye sorarken bakanın açıklamasının eşcinselleri hedefe koyup nefret suçlarını artırmasından endişe ediliyor.
Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı (Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı, Adli Tıp Uzmanı, Psikiyatr): Utanç verici bir açıklama. Böyle bir alanda sorumluluk alan birinin bu açıklamayı yapmış olması bence cehalet örneğidir. Çünkü bu alanda çalışıyorsa bilimsel kaynakları da izlemesini beklerdik.
Ali Erol (KAOS GL): Kahvehanede konuşur gibi, uzmanlığı olmadığı alanlarda konuşmaması gerekir bir bakanın. Aliye hanım ne tıpçı, ne de psikiyatr. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Psikiyatristler Derneği gibi yetkin kurumlar eşcinselliğin hastalık olmadığını 30 yıl önce açıklamışken, nasıl olur da bir bakan bunları söyleyebilir? Bakan böyle davranırsa, sokaktaki adam neden ayrımcılık yapmasın?
Cihan Hüroğlu (Lambda İstanbul): AB sürecindeki bir ülkenin bakanı nasıl böyle bir açıklama yapabiliyor? Eşcinseller, toplum tarafından kutsanmak için evlenmek istemiyorlar. Diğer evli çiftlerin sahip olduğu miras, vergi indirimi gibi pratik faydalardan yararlanmak için istiyorlar. Bakanın durup dururken ortaya böyle bir şey söylemesi garip. Cahilce bir açıklama.
Nevin Öztop (Lambda İstanbul): ‘Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan’ gibi cinsiyetçi ismin bakanı nasıl cinsiyetçi olmasın? Hükümetin politik yaklaşımının sert bir yansıması. Bu açıklama eşcinselleri daha da hedef haline getirecektir.
Kürşat Kahramanoğlu (Uluslararası Lezbiyen ve Geyler Birliği Genel Sekreteri, Birgün yazarı): Bakan hanım belli ki AKP tabanına hitap etmek istiyor. Amaç, “Bakın benim başım açık ama aslında hepsinden tutucuyum” demeye çalışmaktır. Önyargılarla dolu bir toplumda söylenecek en son sözlerden biri. Nedir biyolojik bozukluk? Genlerimizi mi düzeltmemiz gerekiyor?
Belgin Çelik (Pembe Hayat Derneği): Saçma sapan bir açıklama. Nefret suçlarını çoğaltmaktan başka işe yaramaz. Bir tarafta demokratik açılım diyorlar, bir tarafta (bize) hastalıklı muamelesi yapıyorlar.
Dr. Nesrin Yetkin (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği Başkanı): Tarih boyunca yüzde 90’lık bir kesim heteroseksüeldir; yüzde 10’luk kesimde de eşcinsel yönelim vardır. Bu azınlığı ötekileştirme meselesinden başka bir şey değil.

Bakan Kavaf ne dedi?
Faruk Bildirici’nin Devlet Bakanı Kavaf ile ropörtajı dün Hürriyet’in Pazar ekinde yayımlandı. Kavaf ropörtajda şöyle dedi: “Eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna inanıyorum. Tedavi edilmesi gereken bir şey bence. Dolayısıyla eşcinsel evliliklere de olumlu bakmıyorum. Bakanlığımızda onlarla ilgili bir çalışma yok. Zaten bize iletilmiş bir talep de yok. Türkiye’de eşcinseller yok demiyoruz, bu vakıa var.”
Amerikan Psikiyatri Kurumu, 1973 yılında eşcinselliği, ‘Akıl Hastalıkları Teşhis ve İstatistikleri Klavuzu’ndan çıkarmıştı. Dünya Sağlık Örgütü de 1993 yılında eşcinselliği ‘Uluslararası Hastalıklar Sınıflandırması’ndan çıkardı.
Bakan Kavaf, geçtiğimiz haftalarda da dizilerdeki sevişme sahnelerinden ‘irite’ olduğunu, RTÜK’te ‘Ebeveyn İzleme Kurulu’ oluşturulması için adım atacağını açıklamıştı.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalHaberDetay&ArticleID=984 324&Date=08.03.2010&CategoryID=97

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !